• ozelvega@gmail.com
  • +90-543-125-3500

Diş beyazlatma işlemi nedir?

ozel-vega-agiz-ve-dis-sagligi-poliklinigi
Bleaching olarak da adlandırılan diş beyazlatma işlemi pek çok diş hekimi tarafından uygulanan estetik işlemlerinden biridir. Tüketilen bazı besinlerden dolayı diş renginde sararma ve lekelenme gibi problemler söz konusu olur.

Beyazlatma jelleri ile birlikte uygulanan diş beyazlatma yöntemi ile koyulaşan diş renklerinin beyazlamasını ve oluşan lekelerin en aza indirilmesini sağlayan yöntemdir. Diş beyazlatma yöntemi yapılırken ilk olarak hazırlık aşaması gerçekleştirilir. Diş beyazlatma yöntemini estetik yaptırılan alanlarda değil mutlaka bir diş hekimine yaptırmak gerekir.

Beyazlatma yöntemi gerçekleştirildikten sonra düzenli bir bakım yapmak gerekiyor. Bakımına önem gösterilmediği takdirde dişi yine sararma durumu ile karşı karşıya kalır. 30 dakika ile 60 dakika arasında diş beyazlatma işlemi tamamlanmış olur. Diş beyazlatma işlemi yaptırmak isteyen kişilerin kaplama gibi işlemleri yaptırmamış olmak gerekiyor.
dis-beyazlatma
diş-beyazlatma-12

Ev tipi beyazlatma ve ofis tipi beyazlatma nedir?

Ev tipi beyazlatma hastanın diş hekimi tarafından hazırlanan plaklar ile diş ağartıcı materyaller aracılığıyla hastanın evinde belirli periyotlarla kendisine uyguladığı beyazlatma tipidir.

Tedavinin başarısı hastanın hekimin yönlendirmelerini doğru uygulamasıyla orantılıdır. Ofis tipi beyazlatma ise hastanın dişlerinin diş hekimi tarafından klinik ortamında beyazlatılması yöntemidir.

Ofis tipi beyazlatma süresi ne kadardır?

Ofis tipi beyazlatma her biri ortalama 15 -20 dk’dan oluşan 3 seansta gerçekleştirilebilmektedir.

Diş beyazlatma zararlı bir işlem midir ?

Çok sık tekrarlanmadığı sürece diş beyazlatma işlemi zararlı bir işlem değildir.

Diş Beyazlatma ne kadar başarılı oluyor ?

Diş beyazlatma işlemlerinin başarılı olmasında ve beyazlığın süreklilik kazanmasında bazı faktörler önemlidir. Çay, kahve ve sigaraya bağlı renk değişimlerinde diş beyazlatma yöntemleri ile etkili sonuçlar elde edilebilir.

Aynı şekilde ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan renk değişimleri de diş beyazlatma yöntemleri sayesinde başarılı sonuçlara ulaşır. Bu tür hastalarda yapılan işlemler sonrasında yüzde 96 oranında memnuniyet gözlenmektedir. Ancak bu hastaların dışında çeşitli ilaçlara ya da çok fazla kilo almaya bağlı olarak ortaya çıkan renklenmelerde istenen sonuçların elde edilmesi biraz zordur.


Diğer yandan hastanın dişlerinin ana renkleri de başarılı sonuçlar elde edilmesinde önemli bir yere sahiptir. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse; eğer hastanın dişleri kendiliğinden sarı ise diş beyazlatma işlemi gayet başarılı sonuçlar verir. Ancak dişlerin kahverengi ve gri tonlu olması dişlerin tam olarak beyazlamamasına neden olabilir. Ayrıca diş beyazlatma işlemleri ile ağız içerisinde bulunan eski dolgu ve kaplamaların renkleri hiçbir şekilde değişmemektedir.

diş-beyazlatma-22
dis-beyazlatma-32

Diş Beyazlatma işleminin ömrü ne kadardır ?

Diş beyazlatma yöntemlerinden biri ile beyaz görünüme kavuşturulan dişlerin kazanmış olduğu beyazlığın ömrü genelde kişiden kişiye farklılık gösterir. Dişlerin beyazlığı 3 ay kadar sürebilirken bu beyazlık 3 – 4 yıla kadar varlığını sürdürebilir.

 

Bunların yanı sıra sigara, çay ve kahve kullanan kişilerde beyaz dişlerin ömrü çok fazla olmaz. Genel olarak yüzde 30 – 40 oranlarında beyazlık kaybı meydana gelir. Ancak sigara, çay ve kahve tüketimlerini en az seviyede yapan kişilerde beyazlığın ömrü daha uzundur. Bu kişilerde beyazlık kaybı yüzde 10 – 20 civarlarındadır. Dişlerin eski görünümlerine kolayca dönmemesi için 6 ay ya da yılda bir olacak şekilde beyazlatma işlemi tekrarlanabilir.

Ne gibi yan etkileri olabilir?

Diş beyazlatma yöntemleri işlemler sırasında kullanılan ilaçlar nedeniyle yan etkiler gösterebilir. Fakat bunların hiç biri kesinlikle kalıcı sorunlar çıkartmamaktadır.

Bunlar;

  • İşlemler sırasında kullanılan ilaçlar, diş tedavisi sırasında sıcak ya da soğuk hassasiyeti meydana getirir. Ancak var olan bu hassasiyet tedavi bittikten 1 – 2 hafta sonra tamamen ortadan kalkar.
  • Tedavi aşamasında hastanın beyazlatıcı jeli tavsiye edilen süreden daha fazla uygulaması diş minelerinde aşınma oluşturabilir.

İşlemlerden sonra nasıl beslenmeliyim ?

3 hafta boyunca renkli herhangi bir gıda tüketilmemelidir. Sigara kullanılmamalıdır. Tüm tüketilen gıdalar beyaz, şeffaf veya beyaza yakın renk tonlarında olmalıdır.

Dişlerde sızlama yapar mı?

Diş beyazlatma sonrasında dişlerde minimum seviyede sızlamalar görülebilir. Bu sızlamalar genellikle 2-3 gün içerisinde kendiliğinden geçer.

Diş beyazlatma ücreti nedir ?

Diş beyazlatma tedavisinin ücreti için muayene olarak bilgi alabilirsiniz.

dis-beyazlatma-42