• ozelvega@gmail.com
  • +90-543-125-3500

Kanal Tedavisi nedir ?

ozel-vega-agiz-ve-dis-sagligi-poliklinigi
Çürüklerin dişlerin içerisindeki sinir odalarına yakınlaşmasıyla beraber dişlerin siniri enfekte olur. Dişlerin sinirlerinin temizlenerek içinin doldurulması işlemine ‘’kanal tedavisi’’ adı verilir.

Kanal tedavisi nasıl yapılır ?

Kanal tedavisi, bir ya da iki kez olmak üzere hastaya bir endodontist ya da diş hekimi tarafından uygulanır. Endodonti tedavisinde ilk olarak dişin üst kısmında küçük bir delik oluşturulur. Bir dizi ince eğe ile ölü ya da ölmek üzere olan kısım çıkarılır. Kanallar doldurulmaya izin verdikten sonra, tüm bakterilerin etkisiz hale gelmesi için solüsyon sıkılır ve ağız içi ıslatılır. Anti bakteriyel solüsyona takiben, kök kanalları küçük ve steril kağıt konileri ile kurutulur.

 

Kurutulan yerler sonrasında yumuşak ve kauçuk benzeri materyaller ile doldurulur. Son olarak dişe kalıcı bir restorasyon yerleştirilir. Restorasyon doldurma işlemi bazı durumlarda basit doldurma bazı durumlarda daha derine inen doldurma şeklinde olabilir. Tedavi sonrasında dişlerde hafif olarak ağrı ve hassasiyet görülebilir. Ama bu şikayetler genel olarak geçicidir. Böyle durumlarda en iyi çözüm kanal tedavisi uygulanmış olan dişleri birkaç gün kullanmamaktadır. Kısa bir zaman sonra dişlerde olan hassasiyetin ortadan kalktığı görülecektir.

kanal-tedavisi

Kanal tedavisi ağrılı bir işlem midir?

Kanal tedavisi lokal anestezi altında uygulanan bir tedavi olduğu için hasta işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmez.

Kanal Tedavisi sonrasında ağrı olur mu ?

Kanal tedavisi sonrasında dişin durumuna göre ağrı görülebilir. Bazı dişlerin kanal tedavisi sonrası hiçbir ağrı görülmeyebilir. Özet olarak bu durum dişin genel durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir.

Apseli dişe kanal tedavisi yapılır mı ?

Apse varlığı görülen dişe bir an önce (Dişin çekimininin gerekli olmadığı durumlarda) kanal tedavisi başlanmalıdır.

Kanal tedavisi kaç seans sürer?

Kanal tedavisinde seans sayısı dişinizin enfeksiyon durumuna göre hekiminizin karar vereceği tedavi yöntemine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Kanal tedavisi uygulanmış olan dişin
ömrü ne kadardır ?

Uygulanan kanal tedavisi sonrasında ağız ve diş temizliğine gereken özenin gösterilmesi ve gereken tedbirlerin alınması halinde, diş uzun yıllar hizmet etmeye devam edecektir. Her zaman rutin diş doktoru ziyaretlerini yapar ve doktorunuzun tavsiyelerine göre dişlerinize gereken bakımı uygularsanız, dişlerinizin uzun ömürlü olmasına katkı sağlarsınız. Her zaman akılınızda olması gereken konu tedavi görmüş olan dişin, tedavi görmemiş olan dişten daha sağlıklı olduğudur.

Kanal tedavisinde her seans ayrı ücret ödenir mi?

Kanal tedavisinde her seans için ayrı ücret ödenmez.

Fiber post nedir?

Fiber post uygulaması, aşırı madde kaybı olan
dişlerde kökten destek alarak dişin madde kaybının
telafi edilmesine olanak sağlayan bir tedavidir.

Kanal tedavisi fiyatları nedir ?

Kanal tedavisi fiyatları için hekiminize muayene olarak bilgi alabilirsiniz.

kanal-tedavisi-23